جالب شهر

سرمایه‌گذاری 30 میلیارد دلاری نفت در سال 91/ جشن خودکفایی صنعت نفت به زودی برگزار می‌شود

سرمایه‌گذاری 30 میلیارد دلاری نفت در سال 91/ جشن خودکفایی صنعت نفت به زودی برگزار می‌شودبولتن نیوز: رستم قاسمی در مراسم افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی گفت: اگرچه در سال‌های اخیر صنعت نفت کشور وابستگی‌های زیادی به شرکت‌های خارجی داشت، اما در سال‌های اخیر به لطف تحریم‌ها جشن عدم وابستگی صنعت نفت را برگزار خواهیم کرد که زمان برگزاری این جشن دور نخواهد بود.
وی با اشاره به این‌که در گذشته برای توسعه‌ی فاز‌های میدان گازی پارس جنوبی 90 درصد وابستگی به خارج از کشور داشتیم، اظهار کرد: امروز این رقم به کمتر از 50 درصد رسیده و امیدواریم که در سال‌های آینده طی یک حرکت انقلابی این رقم باز هم کاهش یابد.

به گفته قاسمی در سال 91 علی‌رغم مشکلات مالی کشور حدود 30 میلیارد دلار در صنعت کشور سرمایه‌گذاری صورت گرفت که پیش‌بینی می‌شود این رقم در سال جاری افزایش یابد.

وزیر نفت گفت: در توسعه‌ی صنعت نفت کشور با توجه به پتانسیل‌های موجود اندک نیاز این صنعت به واردات به زودی برطرف خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که در سال گذشته پروژه‌های بزرگی مانند پروژه توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند به بهره‌برداری رسید، گفت: بهره‌برداری از این پروژه‌ها نشان داد که وابستگی صنعت نفت به شرکت‌های خارجی کاهش یافته ضمن این‌که ایران را به عمده‌ترین صادر‌کننده فرآورده‌های نفتی تبدیل کرد.

قاسمی با تاکید بر این‌که امروز صنعت نفت کشور دارای نقشه راه و سند راهبردی در تولید و توسعه است، گفت: در حال حاضر 70 واحد پتروشیمی در ایران در حال ساخت است که با تکمیل این تعداد واحد ظرفیت نصب‌شده محصولات پتروشیمی به 130 میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت به‌طوری که ایران نقش اصلی و جایگاه اول را در این زمینه در منطقه خواهد داشت.

وزیر نفت با اشاره به این‌که در حال حاضر بیش از 700 میلیون مترمکعب گاز در روز تولید می‌شود، گفت: تا پایان برنامه‌ی پنجم توسعه این رقم به 1.4 میلیارد مترمکعب افزایش خواهد یافت که علاوه بر بهره‌مندی مردم کل کشور از این نعمت اقداماتی جهت صادرات گاز مازاد باید صورت بگیرد.

وی ابراز امیدواری کرد که امسال درآمد‌های نفتی به جای هزینه‌شدن در امور جاری در پروژه‌های عمرانی و توسعه‌ای کشور سرمایه‌گذاری و برای نسل آینده برنامه‌ریزی شود.

قاسمی تاکید کرد: گرچه از همکاری و حضور همه شرکت‌های نفتی جهان استقبال می‌کنیم اما هم‌چنان از سازندگان و شرکت‌های ایرانی حمایت خواهد شد.

وزیر نفت انرژی را اصلی‌ترین محرک اقتصادی عنوان کرد و گفت: با وجود آنکه برخی نقاط جهان در سال‌های اخیر رشد اقتصادی محسوسی نداشته‌اند اما رشد انرژی در حد معقول ادامه دارد. ضمن این‌که انرژی هیدروکربوری مهم‌ترین انرژی در سال‌های گذشته و حتی آینده خواهد بود.

وی با اشاره به این‌که کشور‌های مختلفی تلاش‌های بسیاری را برای جایگزینی انرژی‌های هیدروکربوری با سایر انرژی‌ها انجام داده‌اند و مالیات‌های سنگینی بر آن وضع کرده‌اند، گفت: به دلیل ارزانی و قابل دسترس‌بودن انرژی‌های هیدروکربوری، این انرژی سال‌های متمادی نقش اصلی را در سبد انرژی جهان به خود اختصاص می‌دهد.

قاسمی با یادآوری این موضوع که اهمیت توسعه‌ی منابع انرژی هیدروکربوری در آینده اجتناب‌ناپذیر است ایران را یکی از مهم‌ترین منابع دسترسی به این انرژی اعلام کرد و خاطر نشان کرد: با توجه به نقش منحصر‌به فرد کشور در تامین انرژی ارزان، ایران مطمئن‌ترین منبع تامین انرژی جهان است.

به گزارش ایسنا، هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی امروز - 28 فروردین ‌- درحالی افتتاح شد که از روز ٢٩ فروردین ماه امسال فعالیت خود را با پیام "تجلی حماسه اقتصادی در نهضت جهاد خودکفایی صنعت نفت ایران" آغاز می‌کند.

این نمایشگاه به مدت چهار روز برگزار می‌شود که هر یک از روزهای برگزاری نمایشگاه با عنوان خاصی نامگذاری شده است؛ روز نخست با عنوان «تولید ملی و شکست تحریم‌ها (توسعه صنایع بالادستی)»، روز دوم با عنوان «امنیت انرژی، امنیت اقتصادی»، روز سوم با عنوان «خودکفایی و خودباوری در صنعت نفت ایران (صدور دانش فنی و ساخت داخل)» و روز چهارم نمایشگاه با عنوان «تنوع بخشی سبد درآمدی کشور (تولید و صادرات فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی)» نامگذاری شده است.

بیش از هزار شرکت ایرانی و خارجی در فضایی به گستردگی ٤2 هزار مترمربع (فضای مفید) و 88 هزار مترمربع (فضای باز) در این نمایشگاه حضور دارند.

همچنین با توجه به استقبال شرکت‌های سازنده قطعات از غرفه "جهاد خودکفایی" که برای نخستین بار در هفدهمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی برپا شد، امسال در هجدهمین نمایشگاه نفت نیز غرفه‌ای با این عنوان (جهاد خودکفایی) به تجهیزات و قطعات موردنیاز صنعت نفت اختصاص یافته است.سرمایه‌گذاری 30 میلیارد دلاری نفت در سال 91/ جشن خودکفایی صنعت نفت به زودی برگزار می‌شود
امتیاز: 4.9 - 658 رای